Ноосферно-космічний напрямок розвитку України та світу
DOI:
https://doi.org/10.31500/2309-8813.17.2021.248441Ключові слова:
ноосфера, космізм, Римський клуб, Сковорода, Малевич, ВернадськийАнотація
Статтю присвячено розробленій автором концепції переходу до ноосферно-космічного мислення у культурноінформаційному просторі України та ідеї Нового Ноосферно-Космічного Мистецтва. Обґрунтовується важливість ноосфернокосмічного напрямку розвитку у нинішніх реаліях. На підтвердження авторської ідеї наводяться численні цитати мислителів, вчених та поетів, що підкреслюють наявність схильності українського етносу до цього шляху. Пропонується прийняття нового пантеону знакових для України особистостей, які могли б стати надихаючими символами. Такими головними героями повинні стати три постаті: Григорій Сковорода, Володимир Вернадський, Казимир Малевич. Статтю можна одночасно вважати як дослідженням, так і своєрідним творчим маніфестом митця.
Посилання
Vernadskiy V. I. Biosfera i noosfera. Moskva, Ayris-press, 2003. S. 278.
Vernadskiy V. I. Nauchnaya myisl kak planetnoe yavlenie. Moskva: Nauka, 1991. S. 90.
Vernadskiy V. I. Pisma N. E. Vernadskoy (1886–1889). M.: Nauka, 1988. S. 107.
Vernadskiy V. I. Filosofskie myisli naturalista. M., 1988. 100 s.
Vernadskiy V. I. Neskolko slov pro noosferu // Mechtyi pro zemlyu i nebo. Antologiya russkogo kosmizma. SPb.: Hudozhestvennaya literatura, 1995. S. 108–112.
Vladimir Vernadskiy. Zhizneopisanie. Izbrannyie trudyi. Vospominaniya sovremennikov. Suzhdeniya potomkov. M.: Sovremennik, 1993. 688 s. (Seriya: Otkryitiya i sudbyi).
Voetskaya T. V., Chunaev A. A. Kurs filosofii. Odessa, 1999. S. 382.
Gogol` M. V. Mertvi dushi. Ternopil`: Navchal`na kny`ga — Bogdan, 2004.
Ivan Kovalenko. Uchy`tel`. Poet. Desy`dent: sajt. URL: http://ivan-kovalenko.info/bibliography.html (last accessed: 10.12.2021).
Kovalinskiy M. I. Zhizn Grigoriya Skovorodyi // Skovoroda G. S. Soch. v 2 t. M., 1973. T. 2. S. 378.
Kutyiryov V. A. Naskolko razumna «sfera razuma»? // Filosofiya biologii: vchera, segodnya, zavtra (Pamyati Reginyi Semenovnyi Karpinskoy) / otv. red. I. K. Liseev. M.: IF RAN, 1996. 300 s.
Leskov L.V. O geroicheskom entuziazme. M.: Ekonomika, 2006. 248 s.
Ocherki degazatsii Zemli / V. Shestopalov, A. Lukin, A. Zgonnik, A. Makarenko, N. Larin, A. Boguslavskiy. Kiev: IGN NAN Ukrainyi; Nauch.-inzh. tsentr radiogidrogeoekol. poligon. issled. NAN Ukrainyi, 2018.
Russkiy kosmizm: Antologiya filosofskoy myisli. M.: Pedagogika-Press, 1993. S. 288.
Svyatogor. Poetika. Biokosmizm. (A)teologiya / sost. E. Kichinov. Moskva: Common Place, 2017.
Tarasov B. N. «Myislyaschiy trostnik»: Zhizn i tvorchestvo [Paskalya v vospriyatii russkih filosofov i pisateley. M.: Yazyiki slavyanskih kultur, 2009. S. 728.
Ty`chy`na Pavlo. Zibrannya tvoriv: u 12 t. / redkol.: O. T. Gonchar (golova) [ta in.]; AN URSR, In-t lit. im. T. G. Shevchenka. Ky`yiv: Nauk. dumka, 1983–1990.
Holodnyiy N. G. Myisli naturalista o prirode i cheloveke // N. G. Holodnyiy. Izbrannyie trudyi. Kiev: Naukova dumka, 1982. 444 s.
Ern V. F. G. Skovoroda. Zhizn i uchenie // V. F. Ern. Borba za Logos. M., 2000. S. 491.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роти (див. The Effect of Open Access.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.