Актуалізація архетипу діви-воїтельки в кінематографі України початку ХХІ століття
DOI:
https://doi.org/10.31500/2309-8813.18.2022.269658Ключові слова:
гендер, жіноче начало, архетип Воїтельки, концепт діви-войовниці, екранна репрезентація, патріархатна культураАнотація
В статті зосереджено увагу на екранних втіленнях жіночих персонажів, образи яких, будучи рівночасні викликам сьогодення, асоціюючись з архетипом Воїтельки, руйнують характерні для традиційної (тобто фалоцентричної/патріархатної) культури стереотипні уявлення про жіноче начало як слабке й пасивне. Нині такий есенціалістський погляд видається не просто дискусійним, а знаходить альтернативне осмислення як в буттєвих реаліях, так і в мистецьких практиках. Зокрема, кінематограф України початку ХХІ століття переконливо свідчить про розширення корпусу репрезентацій фемінного. Фільмічний матеріал початку 2020-х переконливо свідчить про актуалізацію екранних втілень образу-концепту войовниці, що є симптоматичним для воєнно-політичних контекстів сьогодення. Нове українське кіно прагне осягнути маловивчений досвід участі жінок у бойових діях та особливості їхнього перебування в військовому полоні, реалізуючи сучасні феміністичні підходи до вивчення теми «жінка й війна». У прагненні вийти за рамки стереотипного бачення жінки в межах диполя «героїня — жертва», екран демонструє трансформацію гендерних шаблонів і водночас є продовженням традиції з глибоким історичним корінням.
Посилання
Vardiman E. Zhenschina v drevnem mire / Per. s nem. M. S. Haritonova. M.: Nauka, 1990, 335 s.
Sukovataya V. A. Novyie spiritualnyie religii: poiski istochnikov silyi // Prakticheskaya filosofiya. 2002. # 1. S. 183–194.
Lucenko O. Filosofiya ta kul`tura stati: genderny`j analiz. Sumy`: FOP Cz`oma S. P., 2019. 350 s.
Yavornitskiy D. I. Volnosti zaporozhskih kazakov: istoriko-topograficheskiy ocherk. Sankt-Peterburg, 1898.
Diva-voyitel`ka // Wikipediya: vil`na ency`klopediya. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%96%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D1%97%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BA%D0%B0 (last accessed: 18.09.2022).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роти (див. The Effect of Open Access.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.