Симбіоз цифр і сучасного мистецтва. Новий світ NFT
DOI:
https://doi.org/10.31500/2309-8813.18.2022.269712Ключові слова:
блокчейн, цифрове мистецтво, NFT-мистецтвоАнотація
В статті комплексно розглянуто NFT технологію як нове явище в візуальному мистецтві України. Цей новітній компонент цифрової художньої практики, попри неабіяку успішність, є не вивченим й потребує фіксації основних характеристик та визначення подальших перспектив розвитку. Відтак, в статті просліджується генеза цієї технології, визначаються поняття, функції, переваги та недоліки. Проаналізовано нові NFT твори та з’ясовано особливості їхнього впливу на сприйняття сучасного мистецтва суспільством. Автор визначає місце NFT-арту як в системі візуального мистецтва України, так й в загальносвітовій творчій парадигмі. Окрім того актуалізовано дискусії, що точаться в професійному художньому середовищі щодо адекватної правової основи для коловороту NFT в Україні. Зокрема заторкуються питання прояснення ступенів захисту та передачі прав інтелектуальної власності нових цифрових активів як у вітчизняній ситуації так й в рамках міжнародних правничих систем. Також означено нові форми організації виставок сучасного мистецтва в криптосвіті та зміни загального формату колекціонування.
Посилання
Veres K. Innovacijni texnologiyi v ekskursijnomu suprovodi // SWord. 2014. URL: https://sworld.com.ua/index.php/tourism-and-recreation-214/the-travel-market-is-its-current-status-andforecasts-214/22784-214-773 (last accessed: 31.08.2022).
Marusej T. Virtual`na ekskursiya yak napryamok rozvy`tku suchasnogo tury`zmu // Tury`zm. 2021. Vy`p. 26. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/402/389 (last accessed: 31.08.2022).
Machulin L. Vply`v NFT (nevzayemozaminny`x tokeniv) na svit my`stecztva // Kul`tura Ukrayiny`. 2022. Vy`p. 75. S. 67–77.
Movchun Ye. NFT-tokeny`, blokchejn i Digital Art // Legal Support. 2022. 17 travnya. URL: https://legalsupport.top/nft/ (last accessed: 31.08.2022).
Olyenev O. Cy`frovi texnologiï ukraïns`kogo media-my`stecztva // MIST: my`stecztvo, istoriya, suchasnist`, teoriya. 2014. Vy`p. 10. S. 200–204.
Sovgy`ra T. Cy`frovi texnologiï v suchasnomu vizual`nomu my`stecztvi // Visny`k KNUKiM. 2020. Vy`p. 42. URL: https://www.researchgate.net/publication/342968295_CIFROVI_TEHNOLOGII_V_SUCASNOMU_VIZUALNOMU_MISTECTVI (last accessed: 31.08.2022).
Xramova-Baranova O., Galenko A. Rozvy`tok cy`frovy`x komp’yuterny`x texnologij, yix vply`v na my`stecztvo i dy`zajn Ukrayiny` // Gumanitarny`y` visny`k. 2017. Chy`slo 27. Vy`p. 11. URL: https://er.chdtu.edu.ua/bitstream/ChSTU/1937/1/11.pdf (last accessed: 31.08.2022).
Jamie Redman. Beeple’s Latest NFT ‘Human One’ Sells for $29M, Artist Plans to ‘Enhance the Displayed Artwork’ During His Lifetime // Bitcoin.com 2021. Dec 9. URL: https://news.bitcoin.com/beeples-latest-nfthuman-one-sells-for-29m-artist-plans-to-enhance-the-displayed-artwork-during-his-lifetime/ (last accessed: 31.08.2022).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роти (див. The Effect of Open Access.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.