«Парк кованих фігур» як художня практика українського ковальства
DOI:
https://doi.org/10.31500/2309-8813.16.2020.220002Анотація
«Парк кованих фігур» у Донецьку є унікальним мистецьким, соціокультурним, політичним, художнім явищем. Як
виставковий простір сучасного ковальського мистецтва, він не має аналогів як в Україні, так і за її межами. Зведений силами ковальської громади України, цей творчий, а згодом і музейний простір за своїми розмірами і кількістю репрезентованих творів
й дотепер залишається чи не чисельнішим з точки зору представлених у ньому композицій.
Упродовж 2001–2013 «Парк кованих фігур» був місцем щорічної зустрічі ковалів усіх регіонів України та Світу як унікальний майданчик, де відбувалися майстер класи ковальського ремесла, спеціалізовані конференції, а також і неформальні зустрічі, що активізували передовсім професійні пошуки у цьому виді творчості. Поряд зі щорічним форумом в Івано-Франківську «Орнаментальне ковальство», донецький «Парк» за ці роки став унікальним місцем експонування художніх пошуків і ковальських практик, експериментів у царині виражальності та стильового розмаїття пропонованих концепцій. Відтак концепційна наснаженість проектів «Парку», розгляд цього явища як знакового у соціокультурному поступі держави на підставі проектів, представлених регіональними ковальськими осередками складає актуальність цієї статті.
Посилання
Afanasiev, A. (2008) Slavyanskaya mifologiya. Moscow: Eksmo; Sankt-Peterburg: Midgard.
Bonkovska, S. (1991) Kovalstvo na Ukraini (XIX—pochatok XX st.), ed. V. Zakharchuk-Chuhai. Kyiv: Naukova dumka.
Borschenko, L. (2006) ‘Khudozhnie lytvo na staromu luhanskomu zavodi (1795–1887)’, MIST (mystetstvo, istoriia, suchasnist, teoriia: zb. nauk. pr. z mystetstvoznavstva i kulturolohii), vol. 3, pp. 22–28.
Burduk, V., Rohotchenko, and O., Rudenko, I. (2007) Khudozhnie kovalstvo Ukrainy, vol. 1: Vidrodzhennia. Donetsk: Rehion.
Voitovych, V. (2005) Ukrainska mifolohiia, 2nd ed. Kyiv: Lybid, 664 s.
Volodin, G. (1967) ‘Mertsalovskaya palma’ in Po sledam istorii. Ocherki iz istorii Donetskogo ordena Lenina metallurgicheskogo zavoda imeni V. I. Lenina. Donetsk: Donbass, pp. 38–43.
Zholtovkyi, P. (1972) Khudozhnii metal. Istorychnyi narys. Kyiv: Mystetstvo.
Interview with V. Burduk by S. Rohotchenko. 11 November, 2017. Kyiv.
Interview with O. Yurchenk by S. Rohotchenko. 19 July, 2020. Kyiv.
Kotsarenko, V. (2000) ‘Palma Mertsalova — symvol Donbassa’, Tekhnopolys, vol. 7 (396), 17 February.
Lototska, V. (2016) ‘Sakralnist motyviv roslynnoho svitu v ukrainskomu plastychnomu mystetstvi’, Narodoznavchi zoshyty, vol. 6 (132), pp. 1423–1427.
Loshadkin, I. (2005) ‘Kolonka glavnogo redaktora’, Zhurnal o metalle, vol. 1(5), p. 3.
Mohylevskyi, V. (1990) Hudozhestvennyiy metall v arhitekture Kieva seredinyi XVII—nachala XX st. [Ph.D. thesis abstract, Moscow State Stroganov Academy of Industrial and Applied Arts.]
Park kovanykh skulptur u Donetsku. (n. d.) [online]. Available at: https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/66086_forged-figures-park-in-donetsk.htm (accessed: 20 November, 2017).
Popiuk, I. (2007) ‘Tvorchist suchasnykh bukovynskykh maistriv khudozhnoi obrobky metalu v konteksti yevropeiskoho mystetskoho protsesu’, Ukrainske mystetstvoznavstvo: materialy, doslidzhennia, retsenzii, vol. 7, pp. 88–91.
Poshyvailo, I. Symvolizm narodnoi kultury ukraintsiv: derevo zhyttia (2010) [online]. Available at: https://honchar.org.ua/p/symvolizm-narodnoji-kultury-ukrajintsiv-derevo-zhyttya/ (Accessed: 10 July 2020).
Pro Ukrainu (n. d.) [online]. Available at: http://about-ukraine.com/gorschik-abo-glechik/#:~:text (Accessed: 10 July 2020).
Reklamnyi prospekt kovalskoho pidpryiemstva “Gefest” (1999) Donetsk: [n. p.].
Rudenko, I. (2006) ‘Khudozhestvennaya kovka’, MIST (mistetstvo, IstorIya, suchasnIst, teorIya: zb. nauk. pr. z mistetstvoznavstva i kulturologiyi), vol. 3, pp. 298–307.
Kysliak, V. and Neskoromnyi, A. (eds.) (2010) Ukraina: herby ta prapory. Kyiv: Parlamentske vydavnytstvo.
Shmahalo, R. (2015) Entsyklopediia khudozhnoho metalu, vol. 1: Svitovyi ta ukrainskyi khudozhnii metal. Klasyfikatsiia, terminolohiia, stylistyka, ekspertyza. Lviv: Apriori.
Yaseniv, Ye. (2009) Prohulianky po Donetsku. Donetsk: Vydavnytstvo Horbasova I. O.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Svitlana ROHOTCHENKO
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роти (див. The Effect of Open Access.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.